שימוע בעת פיטורין

למעסיק אסור לפטר עובד לפני שערך לו שימוע. זכות זו נשענת על ההכרה מהפסיקה בזכותו של עובד להמשיך בעבודתו; זכות שניתן לשלול אותה ממנו רק כאשר הפיטורים מוצדקים, ורק לאחר שניתנה לו הזדמנות נאותה, הוגנת וסבירה לפעול למניעתם. 

מהותה של זכות השימוע היא להעניק לעובד הזדמנות ויכולת להשמיע טענות כנגד הכוונה לפטרו בניסיון למנוע מצב זה.

על-מנת ששימוע יהיה חוקי והוגן, הוא צריך לקיים לא מעט דרישות המקימות לעובד זכויות הנגזרות מהזכות להתגונן ולמנוע את פיטוריו. הזכויות הללו (הכוללות, זכות עיון, זכות לייצוג משפטי ועוד) משפיעות על כל אחד משלבי ומאפייני הודעת הפיטורים, לרבות עיתוי מסירת הודעת הפיטורים, אופן מסירת ההודעה, הדיון בפיטורים וכד'. המטרה המרכזית של זכות השימוע היא לאפשר לעובד לסיים את עבודתו באופן ראוי ומבלי לפגוע בכבודו כאדם.

עוד לפני הודעת הפיטורים, חייב להישלח לעובד זימון לשימוע לפני פיטורים. זימון זה חייב להיות מנומק ובכתב. שליחת הודעת פיטורים באמצעות SMS, הודעת "וואטסאפ”, הודעה קולית, שיחת מסדרון או שיחת טלפון אינן דרכים ראויות ומספקות. יש הפרדה ברורה בין הזמנה לשימוע והודעת פיטורים. הודעת הפיטורים תינתן רק לאחר שהושלם השימוע ובסופו, ולאחר שהמעסיק שקל את טענות העובד כנגד הפיטורים בפתיחות ומצא שאין בהן ממש.

ההזמנה לשימוע חייבת להיות מנומקת ומפורטת, כך שהעובד יוכל להבין בדיוק מהן הנסיבות שהובילו להחלטה לפטרו ומהו הרקע וההצדקה לפיטוריו.

הזימון לשימוע חייב להימסר לעובד לפחות 48 שעות לפני השימוע. במקרים מסוימים העובד יכול לבקש את דחיית מועד השימוע, במידה שהוא זקוק לזמן היערכות ארוך יותר. סירוב בלתי סביר ולא מוצדק לבקשת הדחייה עשוי להיחשב כשלילת זכות השימוע. 

מטרת הדרישה להודיע לעובד מבעוד מועד על השימוע היא לאפשר לעובד להתכונן כראוי לשימוע, כשבמהלך ההכנה אף נתונה לו זכות העיון: לעובד מותר לעיין בכל המסמכים הרלוונטיים לעניינו אשר המעסיק מסתמך עליהם בעת ההחלטה לפטרו.

עובד שפוטר שלא כדין מחמת היעדר שימוע ו/או שימוע לקוי, יכול לתבוע את המעסיק בבית הדין לעבודה ולבקש אחד משניים: או ביטול הפיטורים והמשך ההעסקה; או פיצויים מוגדלים.

פגיעה בזכות העובד לשימוע הוגן טרם פיטוריו היא עילה לעונשים המוטלים על המעסיק. למרות זאת, המציאות מראה שמעסיקים רבים אכן חוטאים בכך: בחלק מהמקרים הדבר קורה ללא פגיעה במעסיק וללא עונש שמוטל עליו (בעיקר כאשר העובד אינו מודע לצורך בשימוע), בעוד שבאחרים כן מוחלט על עונש הולם. כך, למשל, מעסיק אשר פיטר עובדת במהלך חופשת המחלה שלה, בלי לקיים לה שימוע, חויב בשנת 2011 להעניק לעובדת המפוטרת פיצוי גדול בדמותן של שבע משכורות חודשיות וכן הוצאות משפט בגובה של 10,000 ש"ח. במקרה אחר, הקנס על חברת כוח האדם שפיטרה תצפיתן ברכבת ישראל ללא שימוע היה פיצוי של שלוש משכורות. ייתכן בהחלט יהיה מצב שבו הנסיבות הספציפיות של המקרה יביאו לביטול של פיטורי העובד, על כל המשתמע מכך.

יש לציין כי שדה המשחק של שימוע לעובד לפני פיטורים אינו פשוט להבנה כלל. הנסיבות הספציפיות של כל מקרה משחקות תפקיד.

המלצה מועילה היא לא לצאת לדרך בלי לפנות לעורך דין הבקיא בתחום דיני עבודה לקבלת ייעוץ, הדרכה וסיוע ראשוני. עורכת דין אורנה שמריהו היא הכתובת שלכם למקרים אלה לתחומי דיני עבודה.

לקבלת הסבר מפורט ניתן לפנות לכותב המאמר בטל': 052-3802411, או לקבל פרטים באתר. אשמח לעמוד לשירותכם בכל עת.

 מידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. מחבר המאמר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

תחומי התמחות נוספים

התעמרות בעבודה

ממחקר שנעשה בארץ עולה כי יותר ממחצית מכל העובדים השכירים בישראל עוברים התעמרות בעבודה בצורה כזו או אחרת במהלך עבודתם. נוסף על כך, 45% מהעובדים

דיני עבודה

תכלית משפט העבודה היא להגן על העובד. ההגנה על העובד מתבטאת בדאגה שהכבוד והחירות, שמהם נהנה העובד כאדם, יובטחו לו גם בעבודה. דאגה זו כופה

עבודה מהבית

משבר הקורונה השפיע רבות על שוק העבודה בכלל ועל העובדים בפרט. עשרות אלפי עסקים נאלצו לוותר על משרדים ולשלוח את העובדים לפעול מהבית. היתרונות לעבודה

צרו עמנו קשר

דילוג לתוכן